PREMII – ANUALA DE ARHITECTURA – IASI, 2013

Juriul, in urmatoarea componenta:

  • arhitect Șerban ȚIGĂNAȘ, presedinte
  • arhitect Șerban STURDZA, membru
  • arhitect Vlad GAIVORONSCHI, membru

a analizat vineri, 22.11.2013 cele peste 120 de proiecte expuse facand urmatoarele nominalizare si acordand premii pe sectiuni astfel:

1a. SECTIUNEA LOCUINTE UNIFAMILIALE:

  • nominalizare: arhitect Gelu Tudorache cu proiectul Locuinta I.;
  • nominalizare: arhitecţi Ciprian HISON, Elena HISON cu proiectul Casa de vacanţă Chalet Hovel;
  • nominalizare:arhitect Dragoş EPURE cu proiectul Casa Giorgiana Bostan;

PREMIU SECTIUNEA 1a: arhitect Dragoş EPURE

1b. SECTIUNEA LOCUINTE COLECTIVE:

  • nominalizare: arhitect Iulian NICOLAU cu proiectul Locuinţe colective P+4 şi penthouse, Elmond Com;

2a. SECTIUNEA CONSTRUCTII SOCIAL – CULTURALE:

  • nominalizare: arhitecţi Constantin GORCEA, Constantin STROESCU, Ioan Doinel SPINEANU, Carmen Mariana ZORIN, Viorica SARGHI cu proiectul Centru pentru sustinerea traditiilor bucovinene, Suceava;
  • nominalizare: arhitect Constantin AMÂIEI cu proiectul Căminul de bătrâni Roman;
  • nominalizare: arhitecţi Constantin MEDARU şi Dragoş CIOLACU cu proiectul Agenţia de protecţie a mediului Bacău;

PREMIU SECTIUNEA 2a: arhitecţi Constantin MEDARU şi Dragoş CIOLACU

2b. SECTIUNEA CONSTRUCTII DE CULT:

  • nominalizare: arhitect Bogdan NEGOIŢĂ cu proiectul Biserica mănăstirii Vlădiceni;

4. SECTIUNEA AMENAJĂRI INTERIOARE, DESIGN:

  • nominalizare: arhitect Dragoș EPURE cu proiectul Moo Cafe;
  • nominalizare: arhitect Constantin HÂRȚAN cu proiectul Farmacia Pharma Plus;
  • nominalizare: arhitecţi Constantin GORCEA, Ioan Doinel SPINEANU, Carmen Maria ZORIN cu proiectul Amenajare locuință la Mitocu Dragomirnei;
  • nominalizare: arhitect Cosmin Marius MUNTEANU cu proiectul Club society, Piatra Neamţ;
  • nominalizare: arhitect Dragoş EPURE cu proiectul Union Jack;

PREMIU SECTIUNEA 4: arhitect Dragoş EPURE (Union Jack)

5. SECTIUNEA RESTAURĂRI, REABILITĂRI:

  • nominalizare: arhitect Daniel VIŞAN cu proiectul Reabilitarea casei Balş, Iaşi;
  • nominalizare: arhitecţi Constantin GORCEA, Constantin STROESCU, Ioan Doinel SPINEANU, Carmen Mariana ZORIN cu proiectul Dotări medicale în Preuteşti;
  • nominalizare: arhitecţi Constantin GORCEA, Viorica SARGHI, Bogdan ADOMNIŢEI, Sorin PENTILESCU, Mircea CURTEANU, Narcis PROCOPOV cu proiectul Uzina de apă, Suceava;

PREMIU SECTIUNEA 5: arhitecţi Constantin GORCEA, Viorica SARGHI, Bogdan ADOMNIŢEI, Sorin PENTILESCU, Mircea CURTEANU, Narcis PROCOPOV

6. PROIECTE NEREALIZATE:

  • nominalizare: arhitecți Ana Maria SĂVESCU, Sebastian SĂVESCU cu proiectul Casă pe strada Italiană;
  • nominalizare: arhitect Daniel Eugen SOLTUZU cu proiectul Locuinţă în Iaşi, Valea Adâncă;
  • nominalizare: arhitect Cosmin Marius MUNTEANU cu proiectul Centru multifuncţional și punct de informare turistică la Piatra Neamţ;
  • nominalizare: arhitect Daniel Tudor MUNTEANU cu proiectul Moschee în Genova;

PREMIU SECTIUNEA 6: arhitect Daniel Tudor MUNTEANU (Moschee în Genova)